by Elissa
Greek yogurt is all over the place these days, and my family eats a lot of this stuff. It's creamy, delicious, and high in protein, and I find that it does keep me full a lot longer than regular yogurt. The problem is that it's expensive. I understand why: it's more concentrated, it takes a lot more milk to make a cup of Greek yogurt than a cup of regular yogurt. Still, I'm always looking for ways to take a little bit of the sting out of our weekly grocery bill. Anyways, my favorite way to enjoy Greek yogurt without breaking the bank is below:
{photo credit: wallaby.com}
Wallaby Organic Greek Yogurt has just about everything I'm looking for: it tastes great, it comes in a 16-ounce tub, it's organic, it's lowfat (creamier than nonfat but a little less decadent than full fat), and all it contains is strained yogurt (check out this NPR story about how some Greek yogurt brands use thickeners and milk powder to create a thicker product). The best part? At my Whole Foods it's only $3.69 for 16 oz. (last week it was on sale for $3). That's significantly cheaper than all the other organic Greek yogurts (Oikos goes for $5 for 16 oz.), and is comparable to the prices for non-organic Greek yogurt.
The milk comes from farms in Sonoma and Marin counties in California. While that's not exactly local for me, I loved the write-ups on their website about the farms they work with.
Here it is with a drizzle of honey--delicious! Anyways, if you like Greek yogurt keep an eye out for the Wallaby stuff. I am definitely a satisfied customer.

Comments